Kızılırmak’taki kuraklık tehlikesi büyüyor
Kızılırmak’taki kuraklık tehlikesi büyüyor

Kızılırmak’taki kuraklık tehlikesi büyüyor

Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak, bilinçsiz sulama nedeni ile kuraklıkla karşı karşıya.

Kızılırmak’taki kuraklık tehlikesi büyüyor

ORTALAMA SICAKLIK 9 DERECE YÜKSELDİ
Sivas’ın İmranlı ilçesinde bulunan Kızıldağ’ın 3 bin 25 metre yüksekliğinde doğan ve Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerek Karadeniz'e dökülen Kızılırmak Nehri,  bilinçsiz sulama nedeniyle kuruma tehlikesi ile karşı karşıya. 1355 kilometrelik mesafesi ile Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak Nehri ve çevresinde hava sıcaklığının ortalama 9 derece yükseldiği belirtildi. Vatandaşları Kızılırmak’ın geleceği konusunda endişelendiren kuraklık olayının; yağmur ve kar yağışının azalması ve çiftçilerin yaptığı düzensiz sulamalar nedeniyle oluştuğu öne sürüldü.

SU ALTINDA KALAN KÖY ORATAYA ÇIKTI
Kızılırmak’ta su seviyesinin düşmesinin ardından, Sivas’a bağlı Pusat köyünün baraj altında kalan eski yerleşim yerindeki cami minaresi ve bazı ev kalıntıları gün yüzüne çıktı. Yıllardır su seviyesinin altında olan yapıların su üstüne çıkması, kuraklığın boyunu gözler önüne serdi. 

Kızılırmak’taki kuraklık tehlikesi büyüyor Kızılırmak’taki kuraklık tehlikesi büyüyor Kızılırmak’taki kuraklık tehlikesi büyüyor Kızılırmak’taki kuraklık tehlikesi büyüyor

Abone Ol :

Yorumlar