• Dolar
  18.640
 • Euro
  19.600
 • Ç.Altın
  1.716
 • Altın
  1.067
KIRIKKALE
15°

Silah müzesi, halk ziyareti için gün sayıyor 

Kırıkkale'de Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu AŞ Silah Fabrikası bünyesindeki ‘Silah Müzesi’nin yapım aşaması bitmek üzere.  Müzenin bu yıl içerisinde yeni yerinde ziyaretçilerini ağırlaması bekleniyor.


YAKLAŞIK 500 OJİNAL ESER SERGİLENECEK.
MKEK AŞ tarafından kent merkezinde geçen yıl başlanın müzenin yapımı tamamlanmak üzere. Müzede, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün envanter defterlerinde kayıtlı, hepsi orijinal, yaklaşık 500 eser sergilenecek. Şu ana kadar özel izinle gezilen müze, birkaç ay içerisinde yeni yerine taşınmasıyla herkese açık olacak. Eski yerinde 15 Temmuz 1990'da ziyarete açılan müzede, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra İstanbul ve Karadeniz halkından toplanarak Anadolu'ya kaçırılan eserler sergileniyor.

SİLAH VE ÇEŞİTLİ SAVAŞ ALETLERİ YER ALIYOR 
13. ve 14. yüzyıldan bugüne kadar koruyucu, delici, kesici, ateşleyici olmak üzere materyallerin tasnif edildiği müzede, gazetekale.com Osmanlı döneminde kullanılan silah, miğfer ve çelik yelekler de bulunuyor. Paha biçilemeyen eserler bulunan müzede, 14'üncü yüzyıla ait ok ile kılıç gibi silahlara karşı korunmak amacıyla yapılan bir zırh gömleği ve miğfer dikkati çekiyor. Osmanlıların ilk kullandığı ateşli silahların bulunduğu müzede, batı ülkelerinde 15. ve 16. yüzyıllarda kullanılan silahlar ve çeşitli savaş aletleri de yer alıyor.

MKE ŞEHİTLERİNİN İSİMLERİ YER ALIYOR 
Silah Müzesi'nde ayrıca "gazi silah" olarak nitelendirilen ve Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı sırasında şehit olan Piyade Üstçavuş Fatih Mehmethan'a ait tüfek de sergileniyor. Bütün bu eserlerin yanı sıra, MKEK AŞ tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen birçok silahın sergileneceği müzenin yeni binasında, bazı silahların simülasyon cihazlarıyla vatandaşların kullanmasına imkan verilecek. Ziyaretçiler, sanal müze, arttırılmış gerçeklik ünitesi, sanal gerçeklik uygulaması ve silah animasyonlarının üretilmesi gibi alanları da gezebilecek.

Haber: Ahmet Gökdemir

İlginizi Çekebilir

Savunma Sanayinin vizyonunu belirleyeceğiz 

İlginizi Çekebilir

MKE’den işçileri sevindirecek zam

İlginizi Çekebilir

MKE Yönetim Kurulu, Vali Tekbıyıkoğlu’nu ziyaret etti

Haber Yorumları

Yorum Yaz

77372

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171