KIRIKKALE
36°

Emeklilerden maaş zammına tepki!

Emeklilerden maaş zammına tepki!


NEREDEYSE SIFIR ZAM ALMIŞ OLACAKLAR


TÜED Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin., TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının piyasa gerçekleriyle örtüşmediği ve vatandaşların gelirlerini düşürme amacını taşıdığı öne sürüldü. Aytekin, TÜİK’in düşük enflasyon rakamlarıyla halkı yanıltmaya çalıştığını belirtti.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Haziran ayına kadar geçen 6 aylık dönemde, en düşük kök aylık 4 bin 500 lira olarak belirlenmiştir.


Bu, zaten başlı başına bir sorun iken, TÜİK’in açıkladığı yüzde 24,73’lük TÜFE oranı eklenince, maaşlar 5 bin 613 lira olmaktadır. Bu durum, Türkiye Yüzyılı’nın utancıdır. Hazine’nin açıkladığı vergi oranları ve zamlar, bu maaşları daha elde edilmeden geri almaktadır. Milyonlarca emekli, kök maaşlarına yansıyacak yüzde 24,73’lük zam nedeniyle aslında ‘0’ zam almış olacaklar."

EMEKLİLİN SIRTINDAN BU TAŞ ALINMALI


Aytekin, son altı aylık dönemin TÜFE oranının emekliye zam olarak gösterilemeyeceğini vurguladı. "Bu rakam, geçen altı ayda emeklinin maaşındaki kaybı telafi etmektedir. Üzerine bir artış veya refah payı eklenmediği sürece ‘Emekliye Zam’ demek tamamen yanlıştır. Aslında yapılan zam sıfırdır, sadece enflasyon kaybını telafi etmektedir" dedi.


TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının piyasa fiyatlarıyla uyuşmadığını belirten Aytekin,"TÜİK, bu yanlış rakamlarla vatandaşları yanıltmakta ve gelir seviyelerini düşürmektedir. Bu durum suç teşkil etmektedir. Emeklinin ve çalışanların gelirlerindeki gerçek erimeyi görmezden gelen TÜİK, belki birilerinden alkış almış olabilir, ancak kamu vicdanında en güvenilmez kurum olma yolunda büyük bir adım atmıştır" dedi.

RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR


TÜED, emeklilere refah payı oranının açıklanması ve uygulanması gerektiğini vurguladı. Açıklamada, "Emekliye, temmuz ayının 15’ine kadar refah payı oranı açıklanmalı ve uygulanmalı, taban emekli maaşlarına seyyanen artış yapılarak açlık sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Ücretlilerin ve emeklilerin maaşlarının artışını sınırlayan bir politikaya dönüşen, enflasyon oyunu oynanmaktadır. Haziran ayı TÜFE artışının yüzde 1,64 olarak açıklanması piyasa gerçekleriyle çelişmekte ve en az yüzde 3,5 beklenen aylık enflasyon, şimşek etkisiyle küçültülmektedir. Emekli, dul ve yetimlerin gelirleri kısılarak ülke yönetilemeyeceğini göremeyenler, gerçeklerden çok uzaktırlar" denildi. Açıklamada, emeklileri muhtaç duruma düşüren istatistik oyunlarına son verilmesi ve emeklilere insanca yaşamaya yetecek gelir sağlanması çağrısında bulunuldu.

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’ye dev spor kompleksi

İlginizi Çekebilir

Kaymakamlıktan karbonmonoksit uyarısı!

İlginizi Çekebilir

Tapusu olanlar bu tarihe dikkat!

Haber Yorumları

Yorum Yaz

92582

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171