KIRIKKALE
?> ?>
01:21

Akşam'a Kalan Süre

Asgari ücretin zam oranı ne kadar olacak?

2023 yılının bitimine artık sayılı günler kala yeni yılla birlikte asgari ücrete yapılacak olan zam oranı işçiler tarafından merak ediliyor. Zam oranının ikinci 6 aylık zam dilimi ne kadar olacak? Görüşme masasında ne kadar zam oranı var? İşte detaylar


ASGARİ ÜCRETTE BEKLENTİLER NELER?

Son günlerin en merak edilen konuları arasında yer alan asgari ücretin ne kadar olacağına yönelik kulaktan kulağa çeşitli söylentiler dolaşmaya devam ediyor. İşçiler, asgari ücret miktarının çok yükseklerde olmasını beklerken, işveren ise bu ücret beklentileri karşılığında gerekli şekilde desteklenmek istiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda asgari ücretle çalışan işçilerin yer almasıyla ilgili, “Katkı getireceğine inanıyorum” dedi. Peki, asgari ücrette beklentiler neler? Pazarlık hangi rakamdan başlar? İşte detaylar...

HERKESİ İLGİLENDİREN BİR KONU

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “İTO Başkanı Avdagiç’in bir talebi oldu. Bu iş hayatının gerçeklerine uygun bir talep. İşletmeler son 2 senede enflasyonu öngöremedikleri için yapmış oldukları bütçeleri defalarca revize etmek durumunda kalıyorlar. Planlama ve bütçelemede sıkıntılar yaşıyorlar. Maliyetlerin en önemli kalemlerinden biri olan işçilikle ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Asgari ücret sadece asgari ücretlileri ilgilendirmiyor diğer ücretlileri de ilgilendiriyor.

ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 30’DU

Asgari ücret kadar olmasa da buna yakın olarak diğer ücretlere de bir artış söz konusu. İTO Başkanı burada en önemli maliyet kalemlerinden biri olan işçilikleri belirlemede beklenen enflasyona göre hareket edilmesini, öngörülebilirlik senaryolarını uygulayabilmeyi talep etmekte. Ancak sadece 2023 yılındaki beklenen ve gerçekleşen enflasyona bakarsak sene başında hükümetin açıkladığı enflasyon hedefi yüzde 30’du. Daha sonra Merkez Bankası Başkanı bunu yüzde 57’ye revize etti, daha sonrasında da yüzde 65’e revize edildi. Enflasyon belki de yılı yüzde 70 civarında kapatacak. Beklenen enflasyon ile gerçekleşen enflasyon arasında yüzde 100’ün üzerinde sapmalar söz konusu olabilir.

TÜRK-İŞ’İN PAZARLIKTA ELİ GÜÇLENİR Mİ?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu için toplamda 5 işveren, 5 işçi, 5 hükümet temsilcisinden oluşan 15 kişilik bir komisyondan söz ediyoruz. İşçi tarafındaki 5 kişiyi TÜRK-İŞ temsil ediyordu. Daha önceki dönemlerde bir asgari ücretli bulundurduklarını belirtiyorlardı. Şu anda sayıyı 4’e çıkaracaklar. Sonuca etki eden bir şey olur mu? Hayır, bir önceki asgari ücret belirlenirken TÜRK-İŞ ‘ben 8500 TL rakamına imza atmıyorum’ dedi. Ancak hükümet ve işveren tarafının imzaları ile asgari ücret 2023 yılı için belirlendi. Sonuca tesir edecek bir durum ortaya çıkmaz. Ancak birebir asgari ücretle çalışan kişilerin komisyon içerisinde bulunmasının olumlu etkileri olacağını düşünüyorum.

PAZARLIK HANGİ RAKAMLARDAN BAŞLAYACAK?

TÜRK-İŞ’in 1 sendika temsilcisi ve kalan 4 temsilciyi asgari ücretli çalışan kesimden seçmiş olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Sonuca etkisi olur mu? Hükümet tarafı ve işveren tarafını etkilemesi açısından olumlu sonuçlar doğurabilir. Burada tabi ki bir pazarlık masasından bahsediyoruz. İşçi temsilcileri, işveren temsilcileri ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı bir komisyondan bahsediyoruz. İşveren kesimi ödeyeceği asgari ücreti mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışacak, işçi kesimi de yüksek belirlenmesinde çaba sarf edecektir. Hükümet tarafı bütçe dengeleri içerisinde makul ve mantıklı önerilerin kabul görmesi için bir çaba sarf edecektir.

İŞVEREN VE İŞÇİNİN BEKLENTİSİ NE?

İşveren tarafının masaya 16 bin TL ile oturacağını, işçi kesiminin masaya 20 bin TL ile oturacağını, enflasyon etkileri göz önünde bulundurulduğunda 6 aylık enflasyonun farkının 42-43 bandında çıkacağını düşünüyorum. Hükümet tarafının 7-8 puanlık refah payı eklemesi ile birlikte yüzde 50 oranında bir asgari ücret zammı ortaya çıkacaktır.

NE KADAR ORANDA ARTIŞ SAĞLANIR?
Yüzde 50 artış yapıldığı durumda bu 17 bin 100 TL’ye denk gelmektedir. İşveren tarafının bu yüke ne kadar katlanacağına ilişkin ayrı bir pazarlığı olacaktır. Şu anda işveren destek primi 500 TL, bunun bin TL ve üzerine çıkarılması yönünde talebi olacaktır. 800-1000 TL arası bir işveren desteği olabilir. Yeni belirlenen asgari ücrette tüm yükün işverende kalmayacağını, hükümetin gerekli fedakarlığı yapacağını düşünüyorum.”

İlginizi Çekebilir

Asgari ücret için ikinci toplantı 19 Haziran’da

İlginizi Çekebilir

Asgari ücretin zam oranı ne kadar olacak?

İlginizi Çekebilir

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ara zam için toplanıyor

Haber Yorumları

Yorum Yaz

20051

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171