• Dolar
  17.965
 • Euro
  18.282
 • Ç.Altın
  1.647
 • Altın
  1.024
KIRIKKALE
35°
06:7

Öğleye kalan Süre

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, “İnsanlar yoksulluk nedeniyle intihar ediyor”

Gelecek Partisi, Türkiye genelinde saha çalışmalarına başladı. Çalışmalar kapsamında Kırıkkale’ye de gelen genel merkez yöneticileri, burada gazeteciler ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği ile bir araya geldi. Bahşılı’da düzenlenen toplantıya; Gelecek


“EN BÜYÜK SORUN EKONOMİK KRİZ VE İŞSİZLİK”
Ülke genelinde saha çalışmalarına başlayan Gelecek Partisi’nin son durağı Kırıkkale oldu. Bahşılı’da basın mensupları ve EYT’liler ile buluşan Gelecek Partisi Genel Merkez Yöneticileri, burada soruları yanıtladı. Toplantıya Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Serap Yazıcı, Ekonomi ve Maliye Politikaları İzleme Kurulu Başkanı Tuncay Dinç, Siyasi İşler Başkan Yardımcısı Doğan Koruyucu, Teşkilat Başkan Yardımcısı Alper Kürşat Giray, Gelecek Partisi Kırıkkale İl Başkanı Betül Gülfem Ekinci ve partililer katıldı. Burada ülke gündemini değerlendiren Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı; “Türkiye’nin şuan en önemli krizlerinden, sorunlarından biri ekonomik kriz ve işsizlik” dedi.

“İNSANLAR YOKSULLUKTAN İNTİHAR EDİYOR”
Yatırımcıların son yıllarda Türkiye’den gittiği söyleyen Yazıcı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Türkiye’nin yakın siyasi tarihinde hiç böylesine ciddi insan hakları ihlalleri, adalet sorunları, hukuk devleti sorunları olmamıştı. Dolayısıyla bütün bunları çözmek mecburiyetindeyiz. Türkiye’nin şuan en önemli krizlerinden sorunlarından biri ekonomik kriz ve işsizlik. İşsizlikten kaynaklanan gelir ve servet dağılımdaki büyük dengesizlik, büyük uçurum. Artık Türkiye’de insanlar ne yazık ki açlıktan ve yoksulluktan kendilerini çaresiz görerek intihar ediyorlar. Biz bu intihar rakamlarını tam olarak bilemiyoruz, medya üzerindeki kontrol sebebiyle. Bunun da temelinde aslında Türkiye’nin hukuki meseleleri var.”

“GENÇLER EVLERİNDE OTURMAYA MAHKUM EDİLDİ”
“Yerli ve yabancı yatırımcı Türkiye’deki hukuksuzluk ve adaletsizlik sebebiyle son yıllarda sermayelerini Türkiye’den dışarıya çıkardılar. Sermaye gidince yatırımlar ortadan kalktı. Yatırımlar sona erince istihdam sorunu başladı. Türkiye’nin en önemli problemlerinden biri çok iyi üniversitelerden mezun olan gençlerimizin maalesef evlerinde oturmaya mahkum kalmaları, üretim sürecine dahil olamamaları ve halen annelerinden, babalarından harçlık alarak hayatlarını sürdürmek mecburiyetinde kalmaları. Bunun temelinde aslında Türkiye’nin adalet sorunu var. Adaletin olmadığı yere yatırımcı gelmiyor. O nedenle ilk olarak yapmamız gereken şey Türkiye’de hukukun üstünlüğünü tesis etmek. Bunu yaparsak onun ardından ekonomik sorunların da düzelmesini sağlayabiliriz.” 

“ÇOK CİDDİ ADALETSİZLİK VE HUKUKSUZLUK YAŞIYORUZ”
“Türkiye’nin bu birikmiş sorunlarının temelinde 2016 yılından bu yana sürdürülen hukuksuzluğun yattığını düşünüyoruz. Ama daha belirgin olarak 2017’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine ilişkin anayasa değişikliğinin kabulü ve 2018’de bu değişikliğin yürürlüğe girmiş olması Türkiye’de çok ciddi bir değişim yarattı. Artık yasama, yürütme ve yargı alanındaki yetkiler tek bir kişiye ait ve o tek kişi dilediği gibi bu alanları yönetmeye muktedir durumda. Hiçbir fren ve denge mekanizması yok. Böyle olduğu için de çok ciddi hukuksuzluk ve adaletsizlikler yaşıyoruz.”

“HAK EDEN HAK ETTİĞİNİ BULAMIYOR”
KPSS’den yüksek puan alan insanların iş bulamadığını ancak düşük puan alan insanların atamalarla iş bulduğunu belirten Ekonomi ve Maliye Politikaları Kurulu Başkanı Tuncay Dinç yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Ben Kırıkkaleliyim, her sene yazın buraya gelirim. Geldiğimde de bir yandan sevinirim, bir yandan üzülürüm. Çünkü kendi memleketimizde sokağa çıkıyoruz ve ihtiyarları görüyoruz, gençlerimizi göremiyoruz. ‘Bu gençler nerede?’ diye sorduğumuzda, iş aramak için başka şehre gittiler ya da evde oturuyorlar cevabını alıyoruz. Maalesef Türkiye’nin en can alıcı sorunu işsizlik. Türkiye’nin son birkaç yıldır işle alakalı çok ciddi problemleri var. Etrafınızda iş arayan insanlar var, çoğu devlet kapısından ekmek bekliyor. Onlara deniyor ki, bir partiden tanıdık bulacaksın, bir referans bulacaksın. Mülakat sistemi diye bir şey çıkardılar, mülakatla insan alıyorlar. KPSS’den 90-95 alan kişiler iş bulamıyorlar çünkü onların yerine çok daha düşük puan alan insanlar atamalarla iş buluyorlar ama hak eden hak ettiğini bulamıyor.”

“BU KADAR İŞSİZ İNSAN TÜRKİYE İÇİN TEHLİKELİ”
“Bizim orada eskiden şöyle bir şey vardı; Keskin’de biraz para kazanan Kırıkkale’ye, Kırıkkale’de para kazanan Ankara’ya giderdi. Şimdi Türkiye’de parası olanlar Türkiye’nin dışına doğru devam ediyorlar. Türkiye’de yatırım alanları açılmazsa, gençler iş bulamazsa açık söyleyeyim bu gidiş gidiş değil, bu işin sonu kötü. Bu kadar genç, bu kadar aç, bu kadar işsiz insan Türkiye için tehlikelidir.”

Haber Yorumları

Yorum Yaz

93865

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171