Ramazan'da 81 ilin tamamına sokağa çıkma kısıtlaması
Ramazan'da 81 ilin tamamına sokağa çıkma kısıtlaması

Ramazan'da 81 ilin tamamına sokağa çıkma kısıtlaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün düzenlenen Kabine toplantısının ardından koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, Ramazan'da 81 ilin tamamında hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını belirtti.

Ramazan'da 81 ilin tamamına sokağa çıkma kısıtlaması

KAFE VE RESTORANLARA YÜZDE 50 KAPASİTE SINIRI
Ülke genelinde artan koronavirüs vakalarının ardından Kabine toplantısı düzenlendi. Yapılan toplantının ardından yeni koronavirüs risk haritası yayımlandı. Haritada 58 ilin çok yüksek riskli (kırmızı) kategoride yer adığı görüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantının ardından yaptığı açıklamada, kırımızı listede yer alan 58 ilde cumartesi ve pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını belirtti. Ayrıca, kategori fark etmeksizin her ilde kafe ve restoranların yüzde 50 kapasite ile hizmet vermesi ve Ramazan boyunca her ilde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanması kararı alındı.

KORONAVİRÜSE KARŞI YENİ TEDBİRLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde düzenlenen Kabine toplantısında alınan kararlar şöyle; "Çok yüksek grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı maalesef nüfusumuzun yüzde 80'ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Yaptığımız değerlendirmeler bütün bunlar ışığında şu hususları milletimizle bugün paylaşma kararı aldık.
Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21 ve sabah 5 olarak haftanın her günü devam edecek. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması artık Cumartesi ve Pazar günü olarak sürecek.
Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uyu şekilde çalışabilecek. Sokağa çıkma günlerindeki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecek. Ramazan ayında hep birlikte biraz fedakarlık yapacağız.
Bu mübarek ay boyunca hafta sonları ülke genelinde sınırlama uygulayacağız. Ramazan ayı boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisiyle sınırlandıracak. Ramazan ayında toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştiremeyecek. Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe işletmelerine bazı katkılar sağlayacağız.
Nisan ve Mayıs ayında normalleşme, ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta kapsamında prim uygulamasını üstlenecek ve bunlara 1500 lira nakdi yardım yapılacak."

DÜŞÜK RİSKLİ TEK İL ŞIRNAK
Yeni koronavirüs risk haritasına göre 81 ilin yer aldığı gruplar şöyle;
Şırnak (Mavi)

Bitlis, Van, Muş, Siirt, Batman, Diyarbakır, Şanlıufra, Mardin, Hakkari, Uşak, (Sarı)

Adana, Kahramanmaraş, Hatay, Afyonkarahisar, Burdur, Denizli, Manisa, Bingöl, Tunceli, Ağrı, Kars, Kırşehir. (Turuncu)

Adıyaman, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce (Kırmızı)

Abone Ol :

Yorumlar